વાચકમિત્રોને પુસ્તકલેખનમાં ભાગ લેવાની તક.. 23


મિત્રો,

આપને જાણ છે તેમ, ‘૨૫૧ ઉપયોગી અને અનોખી વેબસાઈટ્સ’ પુસ્તકનું લેખન હવે પૂર્ણ થવામાં છે અને થોડાક સમયમાં તે પ્રસિદ્ધ કરી શકાય તે માટેના પ્રયત્નો ફરીથી પૂરજોશમાં શરૂ કરવામાં આવ્યા છે.

આ પુસ્તક અક્ષરનાદની ‘Know More ઈન્ટરનેટ’ શ્રેણીને આધારે તથા તેને વધુ વિસ્તૃત કરીને તૈયાર કરવામાં આવ્યું છે. પુસ્તકમાં જેનો પરિચય અપાયો છે તે બધી જ વેબસાઈટ્સ મારી પસંદગીની અને મને ઉપયોગી નીવડી હોય તેવી છે.

વાચકમિત્રોના અપાર પ્રેમ અને સહકારને કારણે જ આ વિચારનો અમલ શક્ય બની શક્યો છે, અને એ જ કારણે, વાચકોને પણ પુસ્તકના એક ભાગ બનવાની તક આપવાનો અવસર આપવાની ઈચ્છાને પરીણામે આજની આ પોસ્ટ લખી છે.

વાચકમિત્રો તેમને ગમતી, ઉપયોગી અને અનોખી વેબસાઈટ વિશે – વેબસાઈટની કડી તથા તેની ઉપયોગીતા વિશે ટૂંકાણમાં અહીં પ્રતિભાવ વિભાગમાં જણાવી શકે છે. જે વેબસાઈટ્સ અમારા માટે પણ નવી હશે અને ઉપયોગી તથા અનોખી જણાશે તેવી ૧૫ વેબસાઈટ્સને પુસ્તકમાં સમાવવામાં આવશે અને તેની સાથે વાચકમિત્રોના નામ તથા તેમના ઈ-મેલ સરનામાં પણ મૂકવામાં આવશે. આપ એકથી વધુ વેબસાઈટ્સ વિશે પણ અમને જણાવી શકો છો. આ પ્રક્રિયાની છેલ્લી તારીખ ૩૧ જાન્યુઆરી ૨૦૧૩ છે જેના પછી કોઈ પણ એન્ટ્રી સ્વીકારી શકાશે નહીં.

તમે એવા કોઈ મિત્રને જાણતા હોવ જેમને માટે આ રસનો વિષય હોય અથવા જેમને આ પ્રક્રિયા ઉપયોગી નીવડી શકે તેવા મિત્રો સુધી પણ આ વિશેની વાત પહોંચાડવા વિનંતિ.

ટૂંક સમયમાં પુસ્તકનું ઓનલાઈન પ્રિ-ઓર્ડર બુકિંગ શરૂ કરવામાં આવશે. બસ હવે ફક્ત થોડાક જ દિવસ રાહ જોવા વિનંતિ. આપ સૌના આશિર્વાદ અને શુભકામનાઓને લીધે જ આ શક્ય થયું છે એ બદલ આપ સર્વનો આભાર.

જિજ્ઞેશ અધ્યારૂ
સંપાદક
અક્ષરનાદ.કોમ


આપનો પ્રતિભાવ આપો....

23 thoughts on “વાચકમિત્રોને પુસ્તકલેખનમાં ભાગ લેવાની તક..

 • Ramesh H. Ashar

  251 ઉપયોગી વેબસાઈટ પુષ્તક માટેના આગોતરા ઓર્ડર નોંધવાનું ચાલુ કરો ત્યારે જણાવશો.
  મેં લગભગ ૫૦૦ ઉપર જુની હિંદી ફિલ્મના બ્લેક & વ્હાઈટ ગીતોના વિડીયો યુટ્યુબમાંથી download કર્યા છે.પણ આ બધા flv ફોર્મેટમાં છે. મારે આ બધા ગીતો ચાલીસ ઈંચના TV screen ઉપર જોવા હોય તો શું કરવું પડે તે ચીંધી શકશો ?

 • Sakshar

  http://youtube-related-music.appspot.com/index.html

  કોઈ વખત યુ-ટ્યુબમાં એક વિડીયો જોયો અને એના રેલેટેડ વિડીયોમાં થી કંઈ જોયુ અને એના રેલેટેડ વિડીયોમાંથી કંઈ જોયું, એવું કર્યું છે? જો હા, તો આ વેબસાઈટ એ કામ ઓટોમેટીકલી કરી આપશે. “રાજેશ ખન્ના સોંગ” એવું સર્ચ કરો પછી, એક પછી એક વિડિયોની હારમાળા automatically ચાલુ થઇ જશે.

 • Maheshchandra Naik

  સરસ પ્રયોગને મુર્તીમંત સ્વરુપ આપવાનો આપનો પ્રયાસ ખુબ સરાહનીય છે, અમને શ્રધ્ધા છે કે અમારા સુધી વિગતો પહોચશે.આગોતરા ઓર્દર નોધવાનુ ચાલુ કરો ત્યારે જાણ કરશોજી આભાર…………..

 • Rajan Shah

  http://www.khanacademy.com : Nice web site to learn mathematics.
  http://www.scribd.com: very good collection of various articles,books and journels.
  http://www.ocw.mit.edu/ : very good collection of online cources from world renowned institute.
  http://www.makeuseof.com A very useful nsite for computer productivity.
  http://www.howstuffworks.com A must for curious soul.
  http://www.ehow.com Another one with ton’s of information regarding everyday things.

 • Vijay joshi

  4. Veegle
  If you’d really like to learn some weird stuff, check out this websites. With a similar font and logo to Google you can search for a variety of “substantiated true” facts. To give you ideas they list some weird facts below the search box. With the help of this website you’ll be able to astound your family with a wide range of trivia and knowledge.

  5. Meditation Practices
  This simple website gives you forty meditation practices with four positions to do them in. You can be walking, standing, sitting, or lying down. Whichever you choose, you’ll ultimately end up more relaxed. If you need to de-stress, take some time to think calmly about something, or just want to think about nothing, this is a good website to get you started in your meditation.

  6. One Sentence
  One this website, visitors contribute a one sentence story. Some of the stories are humorous. Some are serious, others are ironic, and still some are disturbing. It’s amazing what some people can do with one sentence. This little glimpse into someone’s life really gives you something to think about. So go write your own one sentence story.

  7. One Word
  Need something to write about? Can’t figure out what to write about for your next AC article? Try this writing exercise. This website gives you a single word and sixty seconds to write about it. The severe time constraints and the absolute dependence on freewriting whatever comes into your head makes this an excellenct and many times insightful writing tool. Use it at your own discretion.

  8. Clean and Green
  I once heard a story about a woman whose baby had a serious allergic reaction every time she cleaned the house so she had to find alternative and more natural methods of cleaning. If you have similar allergies or simply don’t like using all those harsh chemicals, this website is for you. With this website, you’ll be able to clean your entire house with simple ingredients that can be found around every household.

  9. Academic Tips
  Whether you’re a college student or an adult just trying to improve their memory and their ability to pick up new skills faster, this is a good website for you. If you have kids who are struggling in school, this can also be a good website. It has everything from memory tips, study tips, test-taking tips, and even suggestions on how to write that all important scholarship essay.

  10. Life Tips
  On this website, users share useful personal nuggets of information they have gained over the years. If you want the most effective exercises for strengthening your back or the best interview tips, this is the website for you. With over 95,000 tips you’re bound to find something that will help you out. They also pay writers to write tips, so if you’re a self-made guru, this could be a good website to share that knowledge.

 • Vijay joshi

  The Internet. Regardless of whether your connection is an old dial-up connection, a satellite Internet setup from a company or a high-speed cable connection, the internet is like a bottomless bucket of cool (and a lot of not-so-cool) stuff. If you’re like me, you likely have a handful of sites that you visit on a daily basis.

  Ready to dig down deeper into the bottomless bucket and find some more cool sites to add to your daily list? Then check out these 4 sites. They are fun AND informative, so you can be entertained and get smarter at the same time. What could be better?

  ArtofManliness.com
  This blog features an array of well-researched, informative and well-written articles teaching young men to adopt and embody the classical virtues of manliness – including self-reliance, chivalry, respect for others and intellectual curiosity. Although the material is generally aimed towards men, much of the content can be construed as “how to be a good person.” Thus, the site is friendly to both genders and offers up posts on a range of subjects including history, finance, relationships and health.

  Duolingo.com
  This site is a free resource for those who are interested in learning another language. The interactive design takes subscribers through a series of progressive course modules. As the user masters new language concepts, they are presented with more difficult ones until completion. The Duolingo project is also aimed at helping translate the web, so users participate in a larger-scale initiative while learning their language of choice in an interactive, intuitive format.

  Ninite.com
  Ninite is a resource that enables visitors to download and install the most popular software from around the web – all from one home screen. Whether you need new web, security, media or productivity software, Ninite has it. This is the perfect resource for those who work with computers or who like to try new applications as they become available.

  MentalFloss.com
  This site, as the name would imply, serves up all sorts of informative content that stretches the reader’s imagination and intellectual curiosity. Whether its creative lists and countdowns, articles on randomly obscure yet interesting information, interesting video blogs or challenging quizzes, MentalFloss is a great destination for those who like to learn and be entertained while doing so.

  Have you visited these sites before? If not, try them out. If so, what are some other interesting sites that most people don’t know about?

 • Suresh Shah

  ખૂબ જ સુંદર પ્રયાસ. એ જ સ્થળે આવી માહિતિ મળે પછી શું જોઈએ!
  ધન્યવાદ.

  સુરેશ શાહ, સિંગાપોર